Dla mężczyzn

Od nagości po klapki basenowe, czyli męska moda do pływania na przełomie lat.

W historii ludzkości pływanie rekreacyjne odbywało się przede wszystkim nago. Nawet sam prezydent Ameryki Teddy Roosevelt, często zanurzał się w potoku w stroju Adama, a mężczyźni szkół wyższych i kolegiów pływackich – trenowali pływanie nago jeszcze w XX wieku. Gdy jednak pojawiły się pierwsze stroje kąpielowe wszystko się zmieniło.

Klapki basenowe? Zanim o nich jeszcze o nich pomyślano…

Ubrania, które mężczyźni zaczęli nosić specjalnie do pływania, były po pierwsze ubraniem skromnym i praktycznym. Jeszcze nawet nie myślano o czymś takim, jak klapki basenowe. W Stanach Zjednoczonych pod koniec dziewiętnastego i na początku XX wieku przepisy dotyczące odzieży były najbardziej rygorystyczne, czego efektem były wełniane jednoczęściowe komplety z rękawami i nogawkami. W latach trzydziestych zasady zaczęły się zmieniać, bo mężczyźni faktycznie zaczęli organizować protesty, twierdząc, że mają prawo pływać topless. Wreszcie, w 1936 r. pojawiło się unieważnienie zakazu toplessu zostało – zaczęło się w Westchester, w Nowym Jorku, a później miało miejsce w wielu innych miastach i stanach – głównie ze względów ekonomicznych.

Stroje kąpielowe dla panów dzisiaj

Od tego momentu strój kąpielowy już bardziej dotyczył funkcji i stylu niż skromności. Kąpielówki zaczęły ewoluować w latach 60, prowadząc do dzisiejszego świata desek surfingowych, kąpielówek do trenowania i nie tylko. Długość męskich szortów skracała się sukcesywnie przez te wszystkie lata. Choć dłuższe i luźniejsze bokserki były popularne przez ostatnie kilka dekad, to krótsze slipy kąpielowe znów wracają do łask.

Współczesne stroje kąpielowe mogą służyć zarówno dla dekoracyjnych jak i praktycznych walorów – panowie najczęściej stawiają na dążenie do zapewnienia sobie obu funkcji na raz. Męskie kąpielówki są zazwyczaj klasyfikowane z powodu ich długości i projektu.

Szorty kąpielowe

Szorty kąpielowe są najbardziej popularnymi strojami dla mężczyzn w Ameryce, ale w Europie także mają wielu zwolenników. Wyglądają podobnie jak szorty noszone jako odzież na lądzie, ale wykonane są z lekkich, szybkoschnących materiałów (zazwyczaj nylonu lub poliestru) i mają mocniejsze dopasowanie do ciała. Kolory i długości mogą się znacznie różnić w zależności od oferty producentów.

Można też wyróżnić

  • bokserki

  • slipki kąpielowe

Wszystkie powyższe, jak również dopasowane do nich klapki basenowe czy buty plażowe można dzisiaj dostać w niemal każdym kolorze lub wzorze, jaki tylko można sobie wyobrazić, pod warunkiem, że ktoś chce poświęcić trochę czasu na takie zakupy. Tradycyjne kolory i wzory dla mężczyzn to – jeśli chodzi o kąpielówki to granatowe, niebieskie i czarne, a jeśli chodzi o szorty to te w stylu kwiatowym lub hawajskim.

Jedno jest pewne: panowie podobnie jak panie – jeśli chodzi o stroje i akcesoria kąpielowe, mają w czym wybierać!

Share: