Bez kategorii

Koła poliamidowe – najpopularniejsze wśród części z plastiku

Kółka jezdne to zawsze ogromne wsparcie – nawet, jeśli konkretne części na których pracy tak polegamy, mają naprawdę niepozorne rozmiary. Wytrwale kręcące się koła regularnie napędzają różne przedmioty codziennego użytku, ale też obroty przedsiębiorstw z branży przemysłowej zajmujące się właśnie konstruowaniem takich okrągłych, praktycznych części. Historia pokazała, że tworzywem tego typu kół może być bardzo wiele materiałów – ale prawdziwy przełom pojawił się wraz z opatentowaniem tworzyw sztucznych.

Koła poliamidowe i sekret ich popularności

Żeliwo, aluminium czy inne rodzaje metalu – wciąż z powodzeniem służą producentom kół. Jednak tego typu oferty są obecnie poszerzone o zakładki z częściami wytworzonymi z syntetyków. To intensywne badania naukowe doprowadziły do tego, że możliwe stało się wytwarzanie zupełnie nowych materiałów, o bardzo pożądanych i uniwersalnych właściwościach. Przeglądając asortymenty konkretnych firm, można więc bardzo szybko natknąć się na koła wykonane z polipropylenu czy poliamidu albo powlekane poliuretanem.

Mówiąc potocznie o najmłodszych rodzajach kół jezdnych, mówi się po prostu, że są wykonane z plastiku. Jednak ta nazwa kryje w sobie więcej, niż mogłoby się wydawać – ponieważ w grze jest tutaj kilka typów tworzyw syntetycznych. A najpopularniejszy wśród nich jest wspomniany poliamid.

Dlaczego producenci tak chętnie na niego stawiają, a klienci tak często o niego pytają? Jedna z głównych zalet poliamidu to jego wysoka wytrzymałość na obciążenia. Kółko z tego tworzywa będzie w stanie udźwignąć naprawdę duże ciężary, a jednocześnie bardzo dobrze wykona swoją pracę. To bardzo ważne, tym bardziej że kółka jezdne są przymocowywane między innymi do wózków – takie sprzęty same są dosyć masywne, a gdy dodać do nich jeszcze spodziewane obciążenie, wywołane dołożonym ładunkiem – wówczas jeszcze bardziej rośnie wyzwanie stawiane kołom takiego wózka.

Jakby tego było mało, wspomnianej zalecie wtórują jeszcze kolejne. Poliamid dzielnie zniesie wiele innych czynników, które czyhają na jego żywotność. Ma wysoką odporność cieplną, a to znaczy że może działać w pomieszczeniu, w którym panują skrajne temperatury. Przedział wskazywany przez producentów zaczyna się na 20-stopniowym mrozie, a kończy na okolicach 80 stopni Celsjusza na plusie. Koła poliamidowe będą obracać się wytrwale, nienarażone na stopienie czy pęknięcie. Nie eksploatują się zbyt szybko, ponieważ poliamid ma niski współczynnik tarcia. Ten syntetyk bardzo dobrze tłumi hałas, dlatego obroty koła i poruszanie się całego wózka nie są uciążliwe dla osób znajdujących się w pobliżu. Konsument, który ma na względzie również stan posadzki, po której regularnie toczą się kółka jezdne, również będzie zadowolony – ponieważ te wykonane z poliamidu nie pozostawią po sobie żadnych śladów.

Dodajmy, że poliamid to jedno z najbezpieczniejszych tworzyw sztucznych – posiada atest Państwowego Zakładu Higieny i z tego względu bardzo dobrze służy także w innych branżach przemysłu. Powstają z niego nawet pojemniki przeznaczone do przechowywania żywności.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *