Dla kobietPorady

Jesienny trekking – co założyć, a czego na pewno nie?

Jesień to bardzo dobra pora na wyjazd w góry – różnice temperatur nie są już zbyt duże, bo i u początku wyprawy trzeba się liczyć z nieco chłodniejszą aurą. To oznacza mniej niespodzianek na szlaku, które mogłyby nas wpędzić w złe samopoczucie, a nawet poważniejsze kłopoty, wywołane zbyt lekkim ubraniem. Nie spodziewając się upału, można spokojnie przygotować się do wyjazdu, komponując dobry strój trekkingowy.

Czas wypróbować kije trekkingowe

Dobranie ubrania na wyjazd urlopowy nigdy nie jest łatwym zadaniem – ale planując trekking, czyli bardzo aktywne korzystanie z wolnego czasu, można trzymać się pewnych kluczowych wskazówek, które pomogą skompletować cały zestaw garderoby. Szukając ubrań odpowiednich do uprawiania trekkingu, wypada rozglądać się w dziale sportowym. To tam znajdziemy wszystkie potrzebne i przydatne elementy garderoby, które będą ochraniać i odpowiednio wspomagać ciało podejmujące fizyczny wysiłek.

Kompletowanie ubrania odpowiedniego na trekkingową przygodę wypada zacząć już od bielizny – warto wybrać tę termoaktywną, która otuli całe ciało i jednocześnie pomoże całej skórze oddychać. Także kolejne warstwy ubrań powinny „oddychać” – wybierając:

  • spodnie,
  • bluzy,
  • kurtki.

Warto wybierać te z naturalnych materiałów, a także wzbogacone o technologię softshell. Wybierając bluzę, dobrze jest zwrócić uwagę na takie, które mają kaptury: taka ochrona głowy przyda się do skuteczniejszej ochrony przed chłodem. Wybierając się w górskie okolice, trzeba też brać pod uwagę taką ewentualność, że zaskoczą nas opady deszczu – dlatego do pełnego stroju warto dołączyć jeszcze kurtkę przeciwdeszczową. Pełny komplet sportowej garderoby dba o to, żeby było nam ciepło i wygodnie, a jednocześnie świetnie komponują się z nim dzierżone w rękach kije trekkingowe. A żeby te można było dobrze utrzymać, przydadzą się jeszcze dobre rękawice, które zadbają też o to, by dłonie nie marzły, o co przecież już łatwo jesienią.

A czego nie warto zakładać na wyprawę w góry?

Po pierwsze butów, których podeszwa jest gładka, ślizga się i nie zapewnia odpowiedniej przyczepności. Po drugie – nie warto ubierać się w grube ubrania, które nie przepuszczają powietrza. Chociaż jadąc w góry dobrze jest ubierać się „na cebulkę”, zbyt duża ilość tkanin, zwłaszcza takich z tworzyw sztucznych, może wzmagać pocenie, a nawet krępować ruchy. Wybierając złe ubrania nie tylko zwiększamy ryzyko niemiłego wypadku, ale też niejako skazujemy się na złe samopoczucie podczas wędrówki. Nasze upodobania i potrzeby są ważne, ale myśląc o trekkingu, dobrze zaprzyjaźnić się z ubraniowym działem sportowym.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *