Jak się ubrać

Jak się ubrać na jesienny spacer z dzieckiem?

Niespieszne spacery to jedne z najprzyjemniejszych pomysłów na to, jak spędzać jesienny czas. Zwłaszcza wówczas, gdy wczesna jesień ma w sobie jeszcze tchnienie lata: gdy drzewa są obsypane bajecznie kolorowymi liśćmi, a spomiędzy nich prześwietlają jeszcze ciepłe promienie słońca. Takie spacery to także bardzo miłe propozycje wspólnego spędzania czasu w rodzinnym gronie. Kolorowa jesień ma przecież wiele uroku dla dzieci, które bardzo chętnie zbierają kolorowe liście, a wśród usłanej nimi trawy szukają jeszcze żołędzi i kasztanów. Ale do takiej przyjemnej, połączonej z zabawą przechadzki trzeba się jeszcze odpowiednio przygotować.

We all love a good walk in the forest!

W czym witać jesień?

Jesienna aura bywa już nieco bardziej podstępna – chociaż kusi złotymi promieniami słońca, już na szlaku spaceru można poczuć jak chłód zakrada się do kolejnych części ciała. Zatem wybierając się na taki spacer, dobrze jest pomyśleć o dobrej ochronie przed utratą ciepła. Tułów najlepiej chronić bluzkami z ciepłej dzianiny albo lekkimi sweterkami, a na wierzch warto założyć kurtkę lub płaszcz, które nie przepuszczą wiatru.

Na nogi z kolei dobrze jest założyć długie spodnie, ale spacerowiczkom wpada oczywiści zaproponować spódnice z grubszych tkanin i ciepłe rajstopy. Na stopach powinny znajdować się już półbuty z bardziej zabudowaną cholewką, dobrze chroniące przed chłodem i wilgocią. Przed chłodem, który może już być przenikliwy i mało przyjemny, warto chronić już także dłonie, używając do tego celu cienkich rękawiczek. Na głowie można już zaś umieścić lekką czapkę – ta ogrzeje najdelikatniejsze części głowy przed zdradliwymi podmuchami wiatru i przez to zapobiegnie na przykład przeziębieniu czy katarowi, płynącemu z przewianych zatok.

Dobór konkretnych elementów stroju należy oczywiście dopasować do tego, jakie plany wiąże się z takimi wycieczkami. Jak już wspomniano, spacer może wiązać się z szukaniem śladów jesieni, a wtedy warto wybierać ubrania z takich materiałów, którym nie zaszkodzi kontakt z na przykład wilgotną ściółką – wówczas warto pomyśleć o kurtce ortalionowej, której rękawy można łatwo wyczyścić.

Komponując konkretne stylizacje, dobrze jest pamiętać o pewnej starej, sprawdzonej metodzie – a mianowicie, żeby ubierać się „na cebulkę”. Ta strategia zakłada, że ma się na sobie kilka warstw ubrań – w zależności od tego, jak przedstawia się sytuacja na dworze, pewne elementy ubioru można zdejmować lub dokładać – ale to nie jedyna korzyść. Między kolejnymi warstwami ubrań tworzą się warstwy termoizolacyjne. Dzięki którym można lepiej zachować ciepło w pobliżu ciała.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *