Dla kobiet

Jak dobrać odzież do tańca współczesnego? Poznaj podstawowe zasady!

Taniec współczesny to niepowtarzalny styl tańca, który prezentuje silne emocje tancerza. Odkąd funkcjonuje jako rodzaj baletu, często wykorzystuje te same techniki i formy jak balet, ale łączy je z wieloma swobodnymi ruchami, zależnie od stanów emocjonalnych.

Taniec współczesny nie jest tak surowy i sztywny jak balet, a zatem nie ma konkretnego zestawu ubrań do tego tańca. Ponieważ jest wolną formą tańca i polega na kreatywności tancerzy, wszyscy mogą wybrać najlepsze stroje taneczne, aby dostosować je do swoich potrzeb.

Niemniej jednak, taniec współczesny wymaga strojów, które podkreślają kształty tancerza. Oprócz tradycyjnych strojów baletowych, nowoczesny taniec damski obejmuje inne ubrania, a kupowanie odpowiedniej odzieży do tańca jest ważne dla wygody i łatwości poruszania się. Dla tancerzy chcących kupić odpowiednią odzież do tańca powstał niniejszy poradnik, który zawiera informacje na temat kupowania i noszenia stroju odpowiedniego do tańca współczesnego.

Ten styl tańca koncentruje się na własnej interpretacji kawałka muzyki i wyrażaniu swoich emocji. Współczesne tancerki często tworzą własne kroki, co pozwala im tworzenie układów, które są naprawdę ich własne. Ponieważ ich rutyna taneczna obejmuje zazwyczaj poruszanie się zarówno w powietrzu, jak i na ziemi, odpowiednie stroje taneczne są potrzebne nie tylko do komfortu, ale również do przekazania publiczności uczuć.

Polecane produkty w sklepie Asport

Co nosić w tańcu współczesnym?

Jeśli tancerka uczęszcza do nowoczesnej klasę tańca, zazwyczaj pierwszą wskazówka jest to, jaką odzież do tańca ma na sobie instruktor. Natomiast spektakle taneczne wymagają od tancerza ubierania się według tematu tańca. W związku z tym, w porównaniu do stroju używanego w klasie, istnieje szersza różnorodność strojów do noszenia podczas występów. Poniżej wymieniono wskazówki dotyczące wyboru odzieży do swobodnego nowoczesnego tańca.

Dopasowanie odzieży

Nowoczesne ubrania do tańca powinny być dopasowane do kształtu ciała, tak samo jak w balacie. Dzieje się tak ze względu na często skomplikowane figury i konieczność wyeksponowania pięknej sylwetki. Istnieje szeroka gama ubrań, które może nosić tancerz, np. dopasowana koszulka, dopasowany top czy legginsy. Wielu tancerzy nosi również getry, czapki bądź spódnice – w zależności od rodzaju wykonania. W przypadku nowoczesnych lekcji tańca zwykle wymaga się, aby uczniowie nosili ubrania dopasowane do figury, aby instruktor mógł spojrzeć na postawę tancerzy i od razu poprawiać wszelkie błędy.

Obuwie

Współczesne tancerki często tańczą boso, zwłaszcza podczas występów. Mogą też nosić płaskie pantofle baletowe, stopki czy skarpety pięciopalczaste z antypoślizgową podeszwą. Są też specjalne cienkie trzewiki, które symulują wygląd nagich stóp, ale zapewniają ochronę zwłaszcza palców i nóg stóp, które często są poddawane naciskom podczas tańca.

Share: