Dla mężczyzn

Czapki z daszkiem – fenomen XX wieku

Pojawiły się w połowie XX wieku, uzupełniając stroje zawodników sportowych. Miękka i przewiewna, okrywająca cały szczyt głowy czapeczka zwieńczona usztywnianym daszkiem, sprawdziła się idealnie w realiach, z jakimi zmagają się podczas gry zawodnicy drużyn baseballowych. Na boisku priorytet to ochrona przed słońcem – nie tylko nadmiarem ciepła, ale także promieniami, które pogarszają ostrość widzenia.

Sprytne czapeczki pomogły rozwiązać ten problem, pozwalając graczom skupić się na prowadzeniu rozgrywki, a nie szukaniu sposobów na uniknięcie kłopotliwych rozbłysków. Co więcej, na przedniej stronie czapek zaczęto umieszczać symbole danych drużyn, dzięki czemu wzbogacono strój sportowy i udoskonalono sposób identyfikowania poszczególnych zawodników. Już kilkanaście lat później czapeczki tego typu opuściły boiska – na głowach sportowych fanów. Czapeczki z naszywkami odsyłającymi do konkretnych drużyn, nie tylko baseballowych, ale także basketballowych, święciły triumfy w modzie ostatniej dekady ubiegłego stulecia.

Czapki z daszkiem są wszędzie!?

Dekady, w których baseballówki były bardzo popularnym elementem codziennych stylizacji, to przede wszystkim lata 80. i 90. Choć te czasy odeszły już do przeszłości, czapki tego typu wcale nie zniknęły. Niezobowiązujący szyk i praktyczność zapewniły im stałe miejsce chociażby w modzie ulicznej – latem, w upalne dni, właściwie nie sposób nie zauważyć choć jednej baseballówki na wypełnionej przechodniami ulicy.

Polecane produkty w sklepie Asport

Nie inaczej jest wśród gwiazd muzyki, które wciąż bardzo chętnie budują swój wizerunek sceniczny za pomocą tego sprawdzonego akcesorium – dotyczy to zwłaszcza raperów, którzy wyjątkowo upodobali sobie fullcapy, ale nie tylko oni są miłośnikami takich nakryć głowy.

Czapki z daszkiem obecnie odnajdują się także świetnie w roli odzieży roboczej – robotnikom wielu branż oddają tę samą przysługę, co początkowo sportowcom:

  • chroniąc głowę przed słońcem
  • osłaniając przed nim oczy.

Specjalne modele, posiadające specjalne usztywnienia, mogą służyć nawet jako ochrona głowy przed poważniejszymi zagrożeniami: formę czapki baseballowej ma pewien rodzaj kasków roboczych. Takie czapeczki zgrabnie uzupełniają też uniformy pracowników firm usługowych, spełniając jednocześnie funkcję subtelnej reklamy danej marki.

Share: