Dla mężczyznPorady

Czapka uszatka męska w asortymencie zimowej odzieży

To niezawodna czapka na naprawdę tęgi mróz. Chociaż ten typ nakrycia głowy kojarzy się najczęściej z przedstawicielami radzieckiego wojska, sam model ma znacznie starsze korzenie. Czapkę zwaną uszanką lub uszatką rzeczywiście rozpropagowali Rosjanie – ale noszenie jej ma długą historię. Jest prawdopodobne, że fason pochodzi od nakryć głowy, w jakich w granicach Rusi zjawili się jeszcze w średniowieczu Mongołowie. Z upływem kolejnych stuleci czapka ewoluowała, a także zdobyła popularność w różnych rejonach świata. Obecnie to jedna z wielu modowych ewentualności w asortymencie odzieży zimowej.

Czapka uszatka męska – jak wygląda?

Jak sugeruje dość charakterystyczna nazwa, taki fason zapewnia szczególnie troskliwą opiekę uszom. Czapka posiada bowiem dwie charakterystyczne klapki, otulające głowę po bokach. W klasycznych modelach klapki są wyposażane w specjalne troczki, dzięki którym można te elementy ustabilizować: wiążąc pod szyją lub przeciwnie, na czubku głowy. Mimo podniesionych klapek, tradycyjny model wcale nie tracił wartościowych walorów – takie czapki wykonywano z ciepłych zwierzęcych futer. Łatwo więc sobie wyobrazić, dlaczego pełna wersja tego nakrycia głowy zdobyła popularność wśród tych, którzy przez konkretne obowiązki musieli przez długi czas przebywać wśród niesprzyjających, zimowych warunków. Czapka uszatka męska także w ramach współczesnej mody pojawia się w ofercie producentów jako model:

  • rosyjski – rozpoznawalny głównie poprzez emblemat czerwonej gwiazdy naszytej na przodzie

  • wojskowy – opatrzony godłem polski; to wciąż element wyposażenia niektórych służb.

Podtekst militarny to jednak wartość dodana do uszatki. Ten praktyczny fason przyjmuje także bardziej swobodne kształty, zgodnie z konkretnymi zamysłami projektantów. Obecnie uszatka zdecydowanie wraca do łask, odsłaniając całe bogactwo estetycznych możliwości, jakie tkwią w tym fasonie. To szczególnie atrakcyjna propozycja dla tych, którzy wyjątkowo źle znoszą zimowe temperatury, ale i łakomy kąsek dla osób podążających za trendami. Zaś tych, którzy nie pochwalają sporządzania odzieży z naturalnych skór i futer, z pewnością ucieszy wiadomość, że współczesne uszatki są często wykonane z tworzyw sztucznych i imitacji, które prezentują się bardzo stylowo.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *